Jednota pro zvelebení hudby v Čechách (JZHČ)
Již 25. dubna 1808 zveřejnilo osm šlechtických přátel prohlášení, ve kterém hodnotilo stav hudby v českých zemích po napoleonských válkách. „Jelikož umění hudební v Čechách jindy kvetoucí nyní tak bylo pokleslo, že i v Praze jen s tíží lze jest sestaviti dobrý úplný orchestr, a mimoto mnoho nástrojů jen nedostatečně nebo vůbec ani obsaditi se nedá, spojili se nížepsaní k tomuto účelu a s tím úmyslem, aby umění hudební v Čechách opět povznesli a zvelebili“ – tak zněl první odstavec prohlášení.
Když se k myšlenkám tohoto prohlášení přihlásili další šlechtici, byla dne 31. 3. 1810 padesáti pěti zakládajícími členy ustaveno soukromé sdružení – Jednota pro zvelebení hudby v Čechách.
Toto sdružení poté založilo a financovalo Pražskou konzervatoř a bylo tak více než 100 let odpovědno za její zdárný chod. Poté, aniž by byla Jednota informována a bylo s ní jednáno, byla Pražská konzervatoř krátce po vyhlášení Československé republiky odevzdána dekretem č. 579 ze dne 2. prosince 1918 do správy vládnímu komisaři a správou školy byl pověřen sedmičlenný poradní sbor.
Proto následně (31. 12. 1918) Jednota pro zvelebení hudby v Čechách zastavila svou činnost.
Při oslavách 200. výročí jejího založení, byla Jednota pro zvelebení hudby v Čechách při Pražské konzervatoři opět obnovena a 1. 5. 2010 měla svou 1. valnou hromadu.
Na ní byl členem výboru Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách zvolen také Jan Drocár, člen zapsaného spolku Rodro, provozovatel těcto internetových stránek s totožným názvem a serveru Historická šlechta.